Ez a konstrukciós hiba okozza az iMac kijelzők lebukását
Bognár András – 2018. április 20. – 0 hozzászólás
Szinte az összes 2012 után gyártott iMac-nél előfordulhat egy nagyon bosszantó hibajelenség, amitől mindenkit megkímélhetett volna az Apple, ha a gyártás során pár forinttal többet költ egy apró alkatrészre. Lebukott az iMac kijelző!
A 2012 végén és azt követően gyártott iMac-ek kijelzője minden előjel nélkül egyszer csak lebillen, és hiába hajtjuk vissza, nem marad meg a helyén, ismét előre dől. A kijelzőt a talapzathoz képest egy nagyon erős rugós mechanizmus támasztja, és annak segítségével lehet beállítani az ideális betekintési szöget. Ha ez a rugós mechanizmus valamiért tönkremegy, akkor nincs ami megtartsa a kijelzőt, és az a súlyánál fogva előrebukik.
Tartós megoldás
Ha gyorsan kell megoldani a dolgot, elég, ha pár könyvvel kitámasztjuk a kijelzőt, vagy külön erre a célra gyártott kitámasztót szerzünk be, de mi azért tartósabb megoldást kerestünk.

A 21,5″-es gépekben csak egy rugó feszíti a zsanért
Kicsit közelebbről megvizsgáltuk, mi megy ilyenkor tönkre ebben a rugós zsanérban, és óriási meglepetésünkre egy banális konstrukciós hibát találtunk: A nagyon kemény és erős csavarrugó egyik felét egy apró, törékeny, műanyag alátét tartja a helyén! A kijelző sokszori fel és lehajtása ezt a kis alkatrészt egyszerűen felfalja, elreped, és kész a baj. Az általunk készített képeken jól látszik, milyen kis gyenge alkatrész ez, ami egy ilyen fontos feladatért felelős.

Ez egy 27″-es iMac zsanérszerkezete két rugóval
Filléres megoldás
Mit lehet tenni, ha a zsanér ennek a kétfilléres alkatrésznek a hibájából tönkremegy? Nem ránk vallana, ha azt mondanánk, hogy rendelünk és beépítünk egy új zsanérszerkezetet! Egyrészt relatíve nagy költség egy ilyen alkatrész cseréje, másrészt magát az okot – a hibás tervezésből adódó gyengeséget – nem szüntetné meg. Ehelyett 5 percig törtük a fejünket, és rájöttünk a filléres megoldásra.

A műanyag alátét erősen hajlik a feszítés hatására
Fém alkatrész
Szó sincs zsanércseréről, helyette inkább kicseréljük a letört műanyagalkatrészt egy fémből készült leszorító-gyűrűre. (Hívhatnánk akár alátétnek is, de az túl közönségesen hangzik, szóval hívjuk inkább leszorító-gyűrűnek!)
A kiakadt rugó feletti leszorító csavart kicsavarjuk a helyéről, majd leszedjük a törött műanyagpöcök maradványait. Ezt követően egy csavarboltban kapható rozsdamentes acél alátétet kicsit átalakítunk, hogy megfeleljen céljainknak. Ezután egy célszerszámmal visszafeszítjük a rugót, ráhelyezzük a csapra az újonnan legyártott leszorító-gyűrűnket, és visszacsavarjuk a helyére a leszorító csavart. Ennyi az egész!

A háttérben lévő rugót még tartja a műanyag, de azt is kicseréljük fémre

Egy üreges nyelű célszerszámmal tudjuk visszafeszíteni a rugót
Nem igazán értjük, hogy az Apple minőségbiztosítási és terméktesztelési folyamatain hogyan nem akadt fenn egy ilyen hiba. Szó szerint pár forintos alkatrészről van szó, aminek a legyártásához nem kell semmilyen speciális eszköz, nem bonyolítja meg a gyártási folyamatot sem. Ugyan az Apple-nek van (volt?) erre a hibajelenségre visszahívási programja, nem igazán látjuk értelmét, mivel ismét ugyanazt a zsanérszerkezetet építik a készülékbe, ami hajlamos a törésre.
Mint láthatjuk, szerencsére van megoldás az iMac kijelző lebillenés problémára, ráadásul tartósabb is, mint az eredeti, és nem kell heteket várni egy új zsanérszerkezet megérkezésére! Ha ezzel problémával szembesülnél 21,5″-es vagy 27″-es iMac számítógépeddel, fordulj hozzánk bizalommal, fogunk tudni segíteni, gyorsan és megbízható módon.