Alaplapjavítás MacBook gépeken
Bognár Balázs – 2019. május 7. – 8 hozzászólás
Míg a hivatalos Apple szervizek egy hibás MacBook alaplap javítása helyett a cserét szokták javasolni, mi mindig is úgy gondoltuk, hogy „mentsük ami menthető!” Így az utóbbi években egyre több alaplap javítását is elvállaltuk Mac szervizrészlegünkben. A cikkben egy áttekintést adunk az alaplaphibák okairól, az okozott hibajelenségekről és természetesen a javítás menetéről. Az írás végén megosztunk három mókás sztorit, melyek [Vigyázz spoiler!] egyvalamiben közösek: mindhárom alaplapjavítással végződik.
Tartalomjegyzék
A hibajelenségek
Ha a következő problémákat tapasztalod, akkor jó eséllyel egy alaplapjavítás fog segíteni MacBook-odon:
- Nem indul a Macbook. A gép egyszerűen nem kapcsol be. Fontos tudni persze, hogy a jelenséget nemcsak alaplapi hiba okozhatja, a háttérben a billentyűzetfólia meghibásodása is állhat.
- Lassú Macbook. Ez persze lehet szoftveres hiba miatt is. De esetenként egy beragadt rendszerfolyamat okozza (pl. kernel task). A beragadt rendszerfolyamat az Activity Monitor alkalmazás ablakában látható, ellenőrizhető.
- Vibráló képernyő.
- Nincs háttérvilágítás.
- Nincs kép, de háttérvilágítás van.
- Nem szól a MacBook hangszórója.
- Nem érzékel az USB csatlakozó.
- Nem tölt a Magsafe töltő. Ez szintén nem feltétlenül alaplapi eredetű hiba, okozhatja az elkoszosodott DC csatlakozó, a rossz akkumulátor, vagy az IO átvezetőkábel is.
- Nem működik a webkamera. Erre általában úgy derül fény, hogy nem működik a Photo Booth vagy a FaceTime.
- Bekapcsoláskor sípol a számítógép.
Az alaplaphibák leggyakoribb okai
A legfőbb okok, ami miatt egy alaplap javítása szükségessé válik:
- Beázás. Szervizünk tapasztalatai alapján ez az egyik leggyakoribb „baleset” Apple számítógépekkel. Beázás után elengedhetetlen az alaplap kitisztítása. (MacBook Air vs. kávé…)
- Hibás / törött kábelű Magsafe töltő vagy kínai utángyártott töltő is okozhatja az alaplap meghibásodását.
- Durva leejtés. (Lásd betörőnk példáját! :D)
- Pára is okozhatja az alaplap meghibásodását. Ezért nem tanácsos fürdőszobába magunkkal vinni a gépünket.
- A laptop elavuló alkatrészei, forrasztásai.
- Utángyártott alkatrészek használata. (Ezért kerüljük el lehetőség szerint az ún. „aluljáró-szervizeket„!)
Az alaplapjavítás menete
A javítás a hibás MacBook szétszedésével kezdődik. Elsőként egy általános szemvizsgálatnak vetjük alá alaplapunkat. Korrózió és hibás égett alkatrészek után kutatunk. Ha találunk ilyen makacs foltokat, akkor az alaplap tisztítása a következő programpont. Bizonyos esetekben már ez is megoldja a problémát. Ha mégsem, akkor az érintett részeket (ahol az alaplapot pl. beázás érte) megvizsgáljuk, hogy az áramkörök érintetlenek-e.
Ha szemmel nem fedezzük fel e hibaokokat, akkor elővesszük a műszaki rajzot. Végigmérjük az alapvető áramkörök épségét. Az áramkörök átvizsgálása után az alaplapi alkatrészekről készült elhelyezkedési ábrát összevetjük a műszaki rajzzal. A hiányzó áramkörök mentén megkeressük a hibás alkatrészeket.
A hibás alkatrészek felfedezése után nincs más hátra mint ezeknek a cseréje. Utána teszteljük az alaplapot. Ha nem tökéletes, akkor újrakezdjük a vizsgálódást az alaplapi áramkörök mentén. Ez pedig mindaddig egy ismétlődő folyamat, amíg minden hibátlanul nem működik.
Ritkán, sajnos olyan alkatrész is meg tud hibásodni, aminek a cseréjére nincsen lehetőségünk. Ilyen lehet a processzor vagy a videókártya is. De szerencsére az esetek legnagyobb részében nem ezekkel az alkatrészekkel van a gond, és meg tudjuk javítani a hibás alaplapokat. Az egyetlen hátulütője ennek a dolognak az az, hogy ahhoz, hogy mindez kiderüljön, végig kell menni a többi alkatrész ellenőrzésén is.
Ha az alaplapi alkatrészek ellenőrzésével megvagyunk és sikeresen megtaláltuk, majd helyrehoztuk a hibaokokat, a gép összeszerelése következik.
Kapcsolódó javítások
Az alaplap szervizelés kapcsolódó javítási feladatokkal is járhat (alkalomszerűen):
- a kijelző elektronikai szintű javítása
- a kijelző komplett kibontása, az LCD modul cseréje
- hibás kamera cseréje
A javítás ára és munkaideje
Az alaplapjavítás költsége több tényezőtől is függ és lehetetlen egységes árat ajánlani. A szervizelés díja elsősorban a befektetett időmennyiséggel arányos. A munkaidő pedig rendkívül eltérő. Vannak esetek, amikor pár óra alatt sikerül kideríteni a hiba okát és a javítást is hasonlóan gyorsan elvégezzük. Előfordul azonban, hogy a szervizelési folyamat több napot is igénybe vesz.
Garancia és extrák
Mac szervizünkben bármilyen alaplapi javításra is kerülne sor és szét kell szedjük MacBook gépedet, elvégezzük egyúttal a teljeskörű belső portalanítást és a hőátvezető-paszta cseréjét is.
Mindemellett minden alaplapjavításra 3 hónap garanciát vállalunk.
Beázott készülékek esetén nem tudunk garanciát vállalni az alaplapra, csak a cserélt alkatrészeinkre. Ennek oka, hogy az alaplap tisztítás ellenére a BGA-s vezérlők alá a korrózió képes újabb hidakat építeni.
Történetek és tanulságok
Jóllehet az életben adódhatnak balesetek, melyek során pl. telefonunk, számítógépünk is megsérülhet (elejtés, beázás, tűzkár, stb.), a legtöbb esetben a laptopok tönkremeneteléért is az emberi gondatlanság és a gyártói hibák felelnek. Megosztanánk pár megtörtént esetet, melyek célja egyszerű: legyünk körültekintőbbek elektronikai eszközeink, számítógépeink használatával is!
Brazíliai kaland
Egy filmes stáb útrakelt a földi paradicsomba, hogy lenyűgöző felvételeket készítsen. Drága, professzionális kamerájukat este tölteniük kellett. Kerestek egy fali aljzatot, ahova be is dugták a töltőt, ez azonban hamarosan füstölni kezdett. A kamerát gyorsan kihúzták, viszont a kár elkerülhetetlen volt, a profi filmes eszköz maradandó, súlyos anyagi kárt szenvedett.
És az emberi gondatlanság. Másnap stábunk a hibából nem tanulva, az aljzatot immáron egy menő 13 colos MacBook géppel „tesztelte”. Abban a hitben éltek ugyanis, hogy az aljzat egy nap alatt magától megjavult. Mondani sem kell, az akció nem járt sikerrel… és a kísérletet a MacBook gép alaplapja szenvedte el. Irány az APPSolute! (És a happy end: a gépet szerencsére meg tudtuk menteni.)
Az indukciós sütő
Az úgy volt, hogy kedves Ügyfelünk miután hazaérkezett, kipakolt a táskájából és nagy kapkodásában MacBook Air laptopját véletlenül az indukciós sütőre helyezte. A jobb sorsra hivatott számítógép pedig, ahogy ételeink is tennék, főni kezdett. A malőrt, mondani sem kell, szintén egy alaplapjavítás követte.
„Pezseg” a buli
Harmadik és egyben legutolsó történetünk már nem annyira egyedi eset, de pont emiatt illik Ügyfeleinket elővigyázatosságra intenünk. Egy elvadult házibuli következményét láttuk szervizasztalunkon: a 13″-as MacBook-ba pezsgő folyt, klasszikus beázásos korróziót okozva a laptopban. Házibuli szervezése esetén érdemes tehát a „DJ pultot” elkülöníteni az italpulttól…
A szerelés pillanatai – képgaléria
Összefoglalás
Reméljük, hogy egy könnyen érthető áttekintést adhattunk az alaplapjavítás rejtelmeiről. Megnéztük a leggyakoribb hibajelenségeket, sorbavettük ezek kiváltó okait. A mókás – vagy épp kevésbé mókás – történetekből pedig kaphattunk pár tippet arra vonatkozóan is, hogy nem árt elővigyázatosnak lennünk MacBook számítógépeinkkel.
Reméljük, hogyha a fenti hibajelenségeket tapasztalod, nem cseréled egyből meghibásodott számítógépedet. A hiba ugyanis az esetek legnagyobb részében javítható! Bármilyen készülékünk hibásodik is meg, egy-egy alkatrész javítása – jelen esetben az alaplapé – mindig költséghatékonyabb és környezetbarátabb megoldás, mintha az egész készüléket cserélnénk, vagyis újat vennénk.
Üdv,
APPSolute
Alapvető alaplap-állapot megállapítás és alapos alaplap szerviz.
Szia!
Van egy 2019es macbook prom és nem akar bekapcsolni.
Tudtok rajta segíteni?
Köszi!
Márk
+36205021910
Szia Márk!
Így látatlanul sajnos nem tudunk mit mondani, de hozd el hozzánk a gépet bevizsgáltatni! Ha javítható, akkor nagyon szívesen segítünk!
Üdv,
Balázs