Hová tűnt a „sima” MacBook?
Mac részleg – 2020. április 16. – Egy hozzászólás
Sokan, ha MacBook-ról beszélünk, csak egy MacBook Air vagy egy MacBook Pro képét látják a szemük előtt. Pedig érdemes tudni, hogy van (pontosabban volt) egy „sima” MacBook modell is az Apple laptopkínálatában. Mai cikkünkben ezt a típust járjuk körbe, megnézzük közelebbről is a gép sajátosságait és a cikk végére érve kiderül majd az is, miért vezette ki a piacról ezt a gépét az Apple.
A cég – ahogy ez rá jellemző – 2015-ben is újítani akart a kínálatán. Egy régi, jól bevált típust, a 11” MacBook Air-t szerették volna „új ruhába öltöztetni”…
Aki követi az Apple körüli eseményeket, az már láthatott több ilyen széria átalakulást, cserét, „áthangolást”. 2012 – 2013-ban is lezajlott egy hasonló, amikor is a jól bevált MacBook Pro-kat szerették volna felturbózni, és egy modernebb külsővel felruházni. Itt egy nagyobb technológiai váltást figyelhettünk meg, ekkor léptünk át a MacBook Pro Retina-k korába. (Amit azóta persze megint teljesen megváltoztattak, de erre majd visszatérünk egy másik cikkben.)
Tényleg új típus vagy csak az elnevezés változott? Bemutatkozik a 12″-os, „sima” MacBook.
Több mint valószínű, hogy a MacBook Air sorozatot szerették volna folytatni, ugyanis a MacBook Air család lényegében 2011 óta semmit nem változott. Alaplapi szinten is csak kisebb eltérések jelentek meg, pl. átálltak a Magsafe 2-re és pár logikai áramkört alakítottak át. De az összfelépítés nem sokat változott. Mégis, a gép neve egyszerűen MacBook lett.
A MacBook magában tartalmazhatta volna mind azt, ami az Air szériából még hiányzott ahhoz, hogy modernebb legyen. Kicsi, USB-C, Könnyű, Vékony, „pillangó-mechanika” (billentyűzet-technológia), Force Touch-os Trackpad és hosszú évek után Retina kijelző.
És aztán? Bejöttek az előzetes várakozások?
Az eredmény nem fekete-fehér. Haladjunk sorban!
Kisebb és vékonyabb lett?
Igen, viszont laptopoknál ez nem mindig teremt jó technikai feltételeket. A méretek erősen lekorlátozzák a mozgásteret a készülék belsejében, ezért nagyon oda kell figyelni, hogy mit és hova szerelnek benne. Lássuk, milyen kompromisszumokat vállaltak az Apple tervezői:
- a készülék alaplapja apró lett, körülbelül akkora, mint egy iPad alaplapja!
- passzív hűtést választottak, hely és energiagazdálkodás miatt, ami komoly problémákat szült (később erről még bővebben).
- kis akkumulátor-kapacitás, ez még annyira nem nagy baj, mert nincs benne annyi fogyasztó, de valóban rövidebb az üzemideje, mint a régi MacBook Air-eknek.
- nagyon tud törni, a kijelző extrán figyelemigényes, ha nem akarunk súlyos költségeket varrni a saját nyakunkba…
USB-C
Ez még nem is lenne nagy probléma, sőt. Itt a fő gond inkább az, hogy csak egyetlen egy USB-C port került a gépbe, ami az egyetlen pontja a készüléknek, ahol tölteni is lehet. Ez az egy port képtelen meghajtani a külső HDD-ket (energiatakarékosság jegyében) ezért egy átalakító kell hozzá, amit egyszerre töltenünk kell és rá csatlakoztathatjuk a külső adathordozónkat. Hibás készülék esetén ez egy rémálom tud lenni.
Pillangó-mechanika
Az újabb MacBook Pro szériánál már megismert billentyűzet-mechanika került ebbe a készülékbe is, aminek vannak előnyei és hátrányai is.
Előnyök
- Nagyon jól bírja az ázást. Ritkán találkozunk olyan 12 colos MacBook-kal, ahol billentyűzetfóliát kell cserélnünk.
- Kényelmes, halk gépelés.
- Sötétben, kellemes háttér- és billentyűzetgomb-világítás.
Hátrányok
- Duplázó írás, „nem érzékelés” (a bejutó por miatt) – erre ingyenes szervizelési programot is kiadott az Apple.
- A billentyűzetsapka helytelen leszedése olykor akkora sérülést tud okozni, hogy az egész fóliát cserélni kell.
Force Touch Trackpad
Itt sok újat nem tudunk leírni. A jól bevált trackpad-megoldás, ami a Retinákon is már megtalálható volt. Egyetlen hátránya van, ez a 12 colos készülék leginkább itt tud beázni és ekkor javarészt el is búcsúzhatunk ettől a trackpadtől, mert nagy százalékban, csak a csere fog segíteni.
Retina kijelző
Valóban nagyon szép képminőséget biztosít, mivel ekkora kijelzőhöz képest, nagyon nagy felbontással dolgozik. Viszont az ismert probléma a MacBook-ot is sújtja. Ez pedig a Staingate réteg indokolatlan kopása.
Mi mehetett rossz irányba?
Ugyan az eladásokban, kezdetben nagyon jól szerepelt, 2016-ban annyira kedvelt készülék volt, hogy nagyot dobott az eladási statisztikákon, mégis a készüléket csöndben kivezették 2017 végével. Jelenleg nincsen utódja és kaptunk helyette egy tényleges MacBook Air-t.
A megoldás a technikai háttérben rejlik, amit a felhasználók és a még boldog tulajdonosok egyre nagyobb számban, szépen lassan érzékelni fognak. :(
Az ördög a részletekben lakik
A felhasználói közösség nem is értheti, hogy ezek után miért tűnt el szép lassan a piacról ez a konstrukció. Hogy pontosabban megértsük, kicsit bele kell mennünk a technikai részletekbe.
A 12″-os sima MacBook rendelkezik pár alapvető hibával, melyek alapvetően méretei és energiatakarékossága miatt jöttek elő. És ezek a hibák sajnos az összes sima MacBook évjáratra igazak 2015-től 2017-ig.
Kicsi MacBook, kicsi alaplap
Mivel az alaplap (ahogy azt korábban említettük) annyira pici lett, a végtelenségig kellett zsúfolniuk. A modern alaplapok mind rétegelt nyákokra készülnek és SMD alkatrészeket használnak. A rétegek között vezetők vannak elhelyezve, amik behálózzák az alaplap egészét. Ezek kötik össze az egyes alkatrészeket, melyek aztán elvégzik a rájuk szabott feladatokat.
Amikor áram halad ezeken a vezetőkön, ezek felmelegednek – és még ha csak picit is – de tágulnak. Amikor pedig lehűlnek, összébb mennek. Ez egyszerű fizika. Ezeken az alaplapokon a világszabványnak megfelelően már ROHS forrasztást használnak, ami igazából egy dolgot nem szeret, de azt nagyon nem: a hőtágulást.
ROHS forrasztás: olyan forrasztás, melyben környezetvédelmi okokból nincs ólom, emiatt viszont kevésbé képlékeny, rideg, el tud repedni.
Tehát:
- Van egy lapunk, ami passzív hűtéssel rendelkezik. (Viccesen erre szoktunk mondani, hogy passzív hűtéssel SEM rendelkezik.)
- Az alaplap az alkatrészek melegedése miatt egyfolytában használattól függően tágul és összébb megy, ez pedig az ROHS forrasztás repedését okozza, melynek következtében a felforrasztott SMD alkatrész nem fog érintkezni az általa kijelölt áramkörrel. Ez különböző alaplapi hibákat fog okozni. (Előző cikkemben olvashattok az áram útválasztásáról.)
Ez a jelenség több régebbi típusnál előfordult, mint: 2009 13” Pro, 2011 15” Pro, 2011 17” Pro, 2011 13” Air, 2011 Imacek, 2012 Air, 2012-13 15” Pro, 2014-15 13” Pro, 2015 13” Air. És bármelyik Refurbished lapnál ez hatványozottan felléphet!
A konkrét hibajelenségek
- A MacBook véletlenszerűen kikapcsol használat közben.
- A Macbook nem képes bekapcsolni. (A különböző iMac, Mac, MacBook modellek típushibáiról szóló cikkünkben is ezt emeltük ki a sima MacBook egyik fő hibajelenségeként.)
- Az akkumulátor nem tölt. (ez lehet akkuhiba is)
- Az USB-C töltő, csak az egyik irányban tölt.
- A MacBook nem látja az SSD-t, kérdőjeles mappát mutat.
És mindjárt megértjük, hogy miért is nem folytatták ezt a szériát:
A rossz hír az, hogy az előbb felsoroltak közül 3 hibajelenséget a processzor meghibásodása is okozhat, ami tartósan, vagy egyáltalán nem javítható.
Ahol megállapítjuk a processzor meghibásodását, mindig elmondjuk Ügyfeleinknek, hogy a készülékről csak az adatmentés elvégzését ajánljuk, és még ha működni is fog a készülék, ne számítsanak tartós problémamentes működésre, mert a konstrukció magában hordozza a hibát. Mi ebben az esetben mindig az adatmentésért számítunk fel díjat, a gép további működését nem tudjuk garantálni.
Viszont ne csüggedjetek el, mert van olyan szerencsés eset is, amikor a processzort nem érinti az alaplapi hiba, ebben az esetben a készülék 100%-ban javítható és a gyári állapotra hozható az alaplapja, mely javításra garanciát is tudunk vállalni.
Mit tudunk javasolni ezek után, ha 12″-os MacBook-od van (2015-2017)?
Azt semmiképp, hogy pánikszerűen mindenki szabaduljon meg a 12” MacBook készülékétől, hisz nagyon sok van belőlük. És az is lehet, hogy sok közülük nem is fogja produkálni ezeket a hibákat.
Az egyetlen tanácsunk, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni – és ami igazából minden készüléknél fontos – hogy mindig készítsünk biztonsági mentéseket! Mert sosem lehet tudni.
Ruházzunk be egy külső adathordozóra, amit néha-néha elővehetünk a fiókunkból és mentéseket készíthetünk rá. Azoknak pedig, akik ezt is egyfolytában magukkal hordják, 2 adattároló jelenti az igazi biztonságot, hiszen, ide-oda hurcolászva az eszközt, bármikor megsérülhet. Akkor lehetünk nyugodtak, ha van egy adattárolónk, ami a fiókunk mélyén pihen és őrzi biztonsági mentéseinket. Illetve fontos megemlíteni, hogy nemcsak a fiókunk mélyén lehet biztonsági mentésünk. Ne feledkezzünk meg a felhőről (cloud backup), valamint a NAS mentés lehetőségéről sem (NAS = hálózati adattároló, Network Attached Storage).
Ha viszont beütött a baj – „Elvesztek az adataim, mi lesz most??! :O” – fontos, hogy olyan helyre vigyük a készüléket, ahol tudják is, hogy mit csinálnak vele.
Két fontos cikkünk adatmentéssel kapcsolatban
Módszerek a Mac helyreállítására és a hibás merevlemez adatmentésére
Adatmentés + Time Machine használata lépésről lépésre
Folytatás következik
A cikk folytatása a haladóknak szól (a „Mac-szállottaknak”), nekik tartogat egy kis csemegét. :) A téma pedig nem más mint a processzorhiba – szintén még a sima MacBook vonatkozásában.
Egy hozzászólás
[…] az írás a 12 colos, sima MacBook-ról szóló cikkem kiegészítése. Az említett bejegyzésből már kiderült a gépről, hogy miért vezette ki a […]