webshop menü
#szervizkaland

iPad mini törött érintőpanelének cseréje (kijelzőcsere)

Az iPad mini megjelenése után sajnos sokáig nem volt módunk a betört érintőpanelét teljesen szakszerűen cserélni és emiatt nagyon sok érdeklődő Ügyfelünket el kellett szomorítanunk, hogy egyelőre nem tudjuk vállalni a megfelelő minőségű alkatrészek híján. Ez most végre megváltozott, be tudunk szerezni már eredeti érintőpanelt, eredeti ragasztóanyagokat és a pormentességhez szükséges tömítőanyagokat és már megoldható az iPad mini kijelzőjének cseréje szervizünkben.

A törött iPad mini szétszedése és a szilánkos üveg érintőpanel lefejtése kicsit könnyebb feladat, mint a nagyobb iPad esetében, ugyanis az iPad mini-nek igen vékony a fém kávája (főleg a hosszabbik oldalain), és emiatt a ragasztás kevésbé tartja helyén az érintőpanelt. Ettől függetlenül a legóvatosabban szabad csak hozzányúlni a készülékhez, ugyanis a lelapolt fém oldalsó élek igen sérülékenyek, egy óvatlan mozdulattal könnyen meg lehet karcolni, amit el kell kerülni. Figyelni kell az üveg alatti 2 vagy 4 antennamodulra (Wi-Fi és Cellular antennák), mert azok is könnyen megsérülhetnek, elszakadhatnak.

Az érintőpanel leemelése után az LCD kerül a szemünk elé, a lebontáskor kettéváló külső porvédő réteggel: ezt összerakáskor újra kell cserélni ugyanúgy, mint a ragasztófelületeket. Az LCD modult a hátlapján igen vékony ragasztócsíkok és 4 csavar rögzíti az alatta lévő fém vázhoz. A kiszedésekor nagyon ügyelni kell arra, hogy el ne pattanjon megfeszülés hatására. Az LCD alatti fém takarólemezt el kell távolítani, hogy hozzáférjünk az érintőpanel és az LCD csatlakozójához, csak ezután lehet elválasztani a két alkatrészt a készüléktől és félretenni.

Ami az érintőpanel cseréjét igazán művészetté emeli, az az, hogy az érintőpanel vezetéke nem csatlakozón keresztül kapcsolódik az alaplaphoz, hanem egy külön kis panelre van forrasztva egy 67 ponton, igen kis felületen elhelyezve. Ezt a kis panelt először le kell forrasztani a törött érintőpanel vezetékéről, majd aprólékos gondoskodással hozzáforrasztani az új érintőpanel csatlakozójához. Mi nagyon élveztük ezt a munkát, mert igen szépen meg tudjuk csinálni ezt a forrasztást és jó látni a végeredményt egy szép forrasztás után! Mielőtt majd összerakjuk a készüléket, minden esetben le kell tüzetesen tesztelni az érintőpanelt, mert akár egy pólusnak hibás a forrasztása, már nem fog tökéletesen működni az érintésérzékeny felület az iPad mini-n összerakás után. Az pedig nullázná a munkánk értékét, és azt nem szeretnénk :)

Az érintőpanel szalagkábelére van ráforrasztva egy másik ponton a Home gomb szalagkábele is, ez csak 8 ponton ugyan, de ennél is körültekintően kell eljárni. A Home gomb mechanikáját belülről az üvegre egy igen erős ragasztóanyagot alkalmazva kell áttenni az ép érintőpanelre. Ezeken kívül van pár vezetőképes szivacsdarabka, amit nem szabad elfelejteni és két mágnes ami a Smart Covert tartja a helyén, ha ráhajtjuk a kijelzőre.

Ha tesztelés után minden jól működik, megkezdődhet a végleges összerakás, ehhez az érintőpanel belső felületére megfelelő érdesítés és a felületek tisztítása után fel kell pontosan helyezni az új, gyári ragasztóanyagot. A tisztaság és a zsírmentesség nagyon fontos, gyakran látunk olyan, más által összerakott iPad-eket, aminek a ragasztása elengedett pár hét után, ami a szennyezett (néha még a korábbi üvegszilánkok is rajta maradtak) ragasztásnak volt köszönhető.

Az is nagyon fontos, hogy az új érintőpanel behelyezése előtt ellenőrizzük a fém vázat, hogy egyik sarkánál se legyen benyomódva vagy éleinél meghajolva. Egy kiegyenlítetlen vázba nem illeszkedik a síkra az érintőpanel és akármilyen erős ragasztóval is rögzítenénk, rövidesen elengedne, alámenne a por, ami tovább gyengítené a ragasztást és végül leválna az új alkatrész. Mi összerakás előtt egy próba-érintőpanellel mindig leellenőrizzük az illeszkedést és ahol szükséges, ott „karosszériázzuk” a deformálódott vázat. Így garantáljuk azt, hogy az új érintőpanel éveken át stabilan a helyén fog maradni (más kérdés, hogy sok esetben ennyi időt az újabb törések és leejtések miatt nem fog kibírni… :) ). Vannak természetesen igen extrém esetek, amikor a készülék házát nem lehet teljesen síkra alakítani, ilyenkor mi is kompromisszumokra kényszerülünk.

Az LCD előzetes portalanítása után körberagasztjuk méretre vágott, két oldalán ragadós szivacsragasztóval, ami a por bejutását gátolja meg az érintőpanel és az LCD modul közé. A külső gyári ragasztás ezt önmagában nem akadályozza meg, mert az megszakításokkal fut körbe és sokkal ridegebb kötés, mint a rugalmas, megszakítás nélküli szivacstömítés. Ezt a fontos lépést a gyorsaság kedvéért sok szerviz kifelejti, pedig ez is a hosszú távú javítás titka, ugyanannyira, mint a pormentes összeépítés.

A ragasztás előtt még egy utolsó teszten végigfutunk, hogy minden alkotóelem és funkció rendben van-e és ha minden stimmel, aprólékosan elkezdjük kivadászni a bent ragadt porszemeket az üveg és az LCD közül. Ha már egy sem maradt, összepréseljük a ragasztott felületeket és hőkezeljük a jó kötés érdekében.

Nos, így néz ki egy iPad mini-ben az elrepedt érintőpanel cseréje, izgalmas és utána nagyon jól esik, amikor végre kezünkben tartjuk az elkészült, hibátlan készüléket!

Értesítsünk új cikkeinkről?

Ha tetszett a cikkünk, feliratkozhatsz értesítési listánkra.

Nem küldünk semmiféle reklámot, csak újonnan megjelent cikkeinkről értesítünk.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük